);

БОТУЛІНОТЕРАПІЯ – що слід знати?

Ботулінотерапія
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 4,81 out of 5)
Завантаження...

Ботулінотерапія – так називається метод лікування за допомогою ін’єкцій ботулотоксину. Цей напрямок активно розвивається. За більш ніж 20-річну історію розвитку ботулінотерапіі лікарям вдалося довести її ефективність і безпеку.

Існує перелік абсолютних показань до застосування – станів, при яких дія ботулотоксину буде максимально ефективним, при яких його безпеку повністю доведена. Нерідко застосування ботулотоксину рекомендовано в тому випадку, якщо основне лікування виявилося неефективним або не допомогло пацієнтові впоратися з болем. Такі хвороби як дистонія взагалі не мають інших доведених способів лікування.

Ботулотоксин – що це?

Ботулотоксин рекомендується в якості додаткової симптоматичної терапії при різних захворюваннях. Навіть якщо не вдасться повністю усунути хворобу, уколи допоможуть позбутися болю, м’язових спазмів, мимовільних рухів. Цього достатньо, щоб значно покращилося самопочуття пацієнта. У косметології ботулотоксин застосовується для розгладження зморшок за допомогою тимчасового паралічу мімічних м’язів.

Ботулотоксин – це токсична речовина, яка виділяє мікроорганізм під назвою Clostridium botulinum. Ця бактерія – сумнозвісний збудник ботулізму. Довгий час вважалося, що ботулотоксин надзвичайно шкідливий для людського організму і смертельно небезпечний у великих дозах. Це дійсно так – у великому дозуванні ботулотоксин може привести до смерті. Але один з видів ботулотоксину в невеликих дозах і при правильному застосуванні, навпаки, допомагає медикам у лікуванні найрізноманітніших хвороб.

На початку 20 століття вчені-медики з’ясували, що ботулотоксин здатний впливати на роботу нервової системи – він викликає параліч м’язів при підшкірному і внутрішньом’язевому введенні. Після довгих років досліджень вдалося цю отруту поставити на службу людству. Зараз він використовується, як лік в різних напрямках медицини (неврології, косметології і навіть в хірургії).

У медицині використовується так званий серотип ботулотоксину А. Серотипів всього 9 типів. Ботулотоксин А застосовується в складі різних лікарських засобів, призначених, здебільшого, для введення в формі ін’єкцій. Препарати можуть відрізнятися за змістом діючої речовини, по вартості і регіону виробництва. Але всі сертифіковані засоби діють схожим чином, в тому числі широко застосовувані препарати Диспорт, Ботокс, Ксеамін та ін. Лікування показує хороший ефект з мінімумом ускладнень і протипоказань.

Ботулотоксин – це токсин, який виділяє бактерія Clostridium botulinum. Цей мікроорганізм викликає небезпечне захворювання під назвою «ботулізм».

Будучи однією з найсильніших отрут, ботулотоксин порушує роботу нервової системи, викликає параліч м’язів. Саме ця його властивість і зацікавила лікарів початку XX століття. Вчені зуміли «приборкати» найнебезпечнішу отруту і перетворити його в ліки.

Ботулотоксин

Ботулінотерапія – Покази

Ботулотоксин блокує передачу імпульсів від нервових закінчень до м’язів, за рахунок чого останні розслабляються. У неврології він застосовується при таких захворюваннях і патологічних станах:

 1. Спастичні (що супроводжуються напругою м’язів) паралічі (дитячий церебральний параліч, після інсульту та ін);
 2. М’язові дистонії: блефароспазм (спазматичні скорочення м’язів навколо ока), геміфаціальний спазм, цервікальна дистонія (насильницькі рухи в шийних м’язах), писальний спазм (різке напруження в м’язах руки під час письма, тремтіння рук), інші форми дистоній;
 3. Різні види болю: головний біль напруги (що виникає при психічному перенапруженні і напрузі м’язів шиї, голови), хронічна мігрень, міофасціальний синдром (спазми, хворобливі ущільнення в м’язах);
 4. Підвищена пітливість (гіпергідроз): за допомогою ботулінотерапіі можна лікувати підвищену пітливість обмежених областей, наприклад, голови, шиї, долонь, стоп, під пахвинних ділянок;
 5. Мімічні зморшки: цю сферу застосування ботулотоксину називають естетичною неврологією, де вплив здійснюється на мімічні м’язи і шляхом незначного збіднення міміки зменуються зморшки.
 6. Інші клінічні стани, які потребують локальної міорелаксації (в т.ч. в хірургії).

Як проводять ботулінотерапію?

Препарати ботулотоксину вводять в м’язи у вигляді розчину за допомогою шприца і голки. Місце введення і дозування ліків підбирає індивідуально лікар-невролог. Часто процедуру проводять під контролем електроміографії.

Головне правило ефективної ботулінотерапії – індивідуальний підхід до визначення показань, вибору дози і місця введення.

Попередньо необхідно відвідати лікаря і пройти обстеження, яке він призначить. Ефект від введення ботулотоксину можна відчути через різний час. Іноді через 2-3 дня, а в інших випадках через 7-12 днів. Це залежить від захворювання і тяжкості порушень. Зберігається ефект в середньому від 4 місяців до року.

 

Безпека

 • Препарати ботулотоксину діють тільки в тому місці, де вони були введені. Вони не проникають в кров і не надають системного впливу;
 • Перед тим, як ботулінотерапія була схвалена для застосування в лікарнях, проводилися численні серйозні дослідження. Вчені однозначно довели, що метод безпечний;
 • Можна стверджувати, що ботулотоксин менше шкідливий, ніж більшість сучасних ліків;
 • Методика існує більше 20 років. За цей час Диспорт і його аналоги були введені мільйонам пацієнтів. За такий термін вже можна було б зробити висновки про відсутність негативних віддалених наслідків.

Звичайно, як і будь-які інші ліки, ботулотоксин має певні протипоказання. Лікар обов’язково з’ясує, чи є вони у Вас. При наявності протипоказань Вам не призначатимуть ботулінотерапію.

Переваги ботулінотерапії в нашій клініці:

 • Ефективні та безпечні препарати;
 • Процедуру виконують сертифіковані фахівці з багаторічним досвідом, які моніторять стан пацієнта;
 • Індивідуальний підхід, що дозволяє отримати максимально ефективний результат;
 • Комплексне обстеження і лікування наявного неврологічного захворювання.

Наші спеціалісти

Print Friendly, PDF & Email
2 Comments on “БОТУЛІНОТЕРАПІЯ – що слід знати?
 • Ігор Романчук says:

  Вперше з вашої статті дізнався що існує такий метод. Спасибі вам що цікаво і змістовно розповіли про новий метод лікування дитячих паталогій

  Відповіcти
 • Ігор Романчук says:

  Вперше почув про такий метод лікування від знайомого лікаря дитячого невропатолога яка розповіла, що лікар Криштафович якраз і робить такі ін”єкції і є дуже позитивний результат Бажаю йому успіхів у його важкій праці на благо хворих діточок і дорослих

  Відповіcти

Залиште відгук/коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ЗАТЕЛЕФОНУВАТИ